Csináld magad – LED szalagok telepítése
A LED szalagok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Gyakran gondolkozunk el azon, mennyire bonyolult egy ilyen világítási megoldás megvalósítása. Megmutatjuk Önnek, hogy nem olyan nehéz és időigényes, mint amilyennek látszik.
A mennyezet rejtett LED szalagokkal történő megvilágítása népszerű módja a látványos dekoratív világításnak. Erre már a lakás felújításának vagy módosításának szakaszában gondolnunk kell, annak érdekében, hogy megfelelő szerkezetet készíthessünk az álmennyezethez. Gondoljuk át, hogyan nézzen ki, és milyen hatást szeretnénk elérni. Kényelmes megoldásnak bizonyulhat olyan polcok készítése, amelyekre felragaszthatjuk a LED szalagokat, elrejtve azokat. Ily módon diszkrét világítást hozunk létre, amellyel esténként kellemes hangulatot teremthetünk, vagy amely a fő világítás érdekes kiegészítéseként szolgálhat.
A LED szalagok kétféleképpen szerelhetők fel:
Az első módszer az alumíniumprofilokba való beágyazás. Ez a megoldás elsősorban olyan helyeken javasolt, ahol a LED szalagok közvetlen érintésnek vannak kitéve (padló, fal, munkapult). A másik megoldás a LED szalagok felragasztása közvetlenül a felületre. Ehhez csupán el kell távolítani a védőpapírt, és a szalagot enyhén a felületre kell nyomni (ügyelve arra, hogy a diódák ne sérüljenek meg). A felületet a LED szalag felragasztása előtt portalanítani és zsírtalanítani kell. A LED szalag hátsó oldalát erős ragasztóréteg borítja, amely lehetővé teszi a szalag stabil rögzítését a kiválasztott helyen.
A mennyezeten érdemes többszínű (RGB) LED szalagot használni. Szükség lesz egy vezérlőre, amely lehetővé teszi a fény színének, intenzitásának és egyéb funkciók változtatását – a kiválasztott LED szalagtól függően. A távirányítóval vezérelhető vezérlő telepítése a legegyszerűbb. Két vezetékkel csatlakoztatjuk a tápegységhez, amely a 230V-os váltakozó áramot a LED szalagok működtetéséhez szükséges kisfeszültségű egyenárammá alakítja át. Ügyeljen a + és – jelölésekre (felcserélésük esetén a szalag nem fog működni).
A LED szalagok hosszabb (legalább 5 méteres) darabokban kaphatók. A jelölt helyeken vághatók (néhány centiméterenként) annak érdekében, hogy a lehető legjobban illeszkedjenek a megvilágítandó területhez. A LED szalagok végén tápkábelek vannak – minden RGB szalaghoz négy tartozik. Ezeket kell a vezérlőhöz csatlakoztatni, ügyelve azok színére és a megfelelő portok jelölésére: R – piros, G – zöld, B – kék, V+ - fekete.
A tápegységet a 230V-os hálózathoz csatlakoztató vezetékek hossza tetszőleges lehet, azonban a LED szalagot/szalagokat a tápegységgel összekötő vezetékeknek (a jelen esetben egy tápegység két szalagot működtet) a feszültségesés miatt, a lehető legrövidebbnek kell lenniük. Éppen ezért a legjobb megoldás a működtetőt a gipszkarton polcra helyezni. Ha a polc túl keskeny, a tápegységet elrejthetjük az ellenőrző nyílásban. Fontos azonban, hogy a működtető meghibásodás esetén szabadon hozzáférhető legyen.
A tápfeszültség felkapcsolását követően ellenőriznünk kell, hogy nem követtünk-e el valamilyen hibát a vezetékek csatlakoztatásakor. Ha igen, a LED szalag nem fog világítani, vagy annak színe nem egyeznek a távirányítón található leírással. Ekkor javíthatjuk az esetleges hibákat. A többszínű RGB LED szalagok elsősorban dekorációs célokra szolgálnak. Tökéletes megoldást jelentenek az esti tévénézés során, a pihenéshez szükséges hangulat megteremtéséhez, vagy a helyiség hangulatosabbá varázslásához.
Leggyakrabban azonban fő világításként szolgáló lámpatestre van szükségünk. Az ilyen lámpatest elektromos hálózathoz történő csatlakoztatása során ügyelnünk kell a vezetékek szigetelésének színére: a kék a semleges vezetéket (N), a sárga-zöld pedig a földelővezetéket (PE) jelöli. A többi – általában barna, fekete vagy szürke – a fázis vezeték.
Fontos továbbá az igényeinknek megfelelő LED-es fényforrások kiválasztása. Választhatunk beépített fényforrással rendelkező lámpatesteket is. Válasszuk a jól ismert gyártók által kínált, ellenőrzött megoldásokat. A mesterséges fény napunk jelentős részében jelen van, különösen ősszel és télen. Ezért olyan fontos, hogy ellenőrzött megoldásokat használjunk, és ne vásároljunk rossz minőségű világítást. Érdemes a minőséget és biztonságot igazoló TÜV-tanúsítvánnyal rendelkező fényforrások mellett dönteni, mint például a Kanlux IQ-LED termékek.
Ne feledjük, hogy a világításnak funkcionálisnak kell lennie. Ügyeljünk arra, hogy a fő világítás a dekorációs világítástól függetlenül kapcsolható és vezérelhető legyen. Ennek köszönhetően gyorsan tudunk dönteni arról, melyik fényt alkalmazzuk az adott időpontban.
További cikkek
2022-t írunk. Az elmúlt két évben egyre több időt töltünk otthon, ezért a lámpatestek megjelenése,...
Amikor a család az asztal köré ül, szeretnénk, ha a fény nem csupán világítana, hanem kellemes...
Az egyre rövidebb nappalok rádöbbentenek minket arra, hogy szükség van az otthonunk bejáratának...
Hogyan befolyásolja a fény a közérzetünket és miért érdemes gondosan megtervezni otthona világítását?...
A LED szalagok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Gyakran gondolkozunk el azon, mennyire bonyolult...
Mindannyiunk álma, hogy otthonunkat olyan hangulatos hellyé varázsoljuk, ahová szívesen térünk...
Cikkünk első részében olyan világítási megoldásokat, ötleteket osztottunk meg Önökkel, amelyekhez...
A lakás megfelelő megvilágítása nem egyszerű feladat, és ezt csak akkor kezdjük megérezni, amikor...
Úgy, mint nincs élet fény nélkül, úgy nincs otthon sem világítás nélkül. A lakásokban alkalmazott...
A lépcsők szinte minden otthonban jelen vannak. Általában a pincébe, vagy az emeleten elhelyezett...
A fürdőszoba saját privát világunk. A kutatások szerint átlagosan 3 évet töltünk ott életünk...
A LED szalagok évek óta ismert és népszerű megoldást nyújtanak. De hányan vetettük el az ötletet,...